25.8 C
Skopje
четврток, јуни 27, 2024

САД: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

САД продолжуваат да работат на постигнување договор меѓу двете страни, рече портпаролот. Друг американски функционер потврди дека не е постигнат договор.

„Вашингтон пост“ вчера објави дека меѓу Израел и Хамас со посредство на Катар е постигнат договор за петдневен прекин на огнот во замена за ослободување на 50 или повеќе заложници. „Сè уште нема договор, но продолжуваме да работиме напорно за да постигнеме таков“, рече во соопштението Адриен Вотсон, портпаролка на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Израел вети дека ќе го уништи Хамас по дивеењето на милитантната група во Израел на 7 октомври, во кое нејзините борци убија 1.200 луѓе и зедоа 240 заложници, според израелските податоци. Како што конфликтот влезе во седмата недела, властите во Појасот Газа, управуван од Хамас, соопштија дека бројот на загинати се искачи на 12.300, вклучувајќи 5.000 деца.

Израел соопшти дека се подготвува да ја прошири својата офанзива против милитантите на Хамас во јужниот дел на Газа, откако во воздушните напади загинаа десетици Палестинци, вклучително и цивили кои наводно се засолниле во две училишта.

„Вашингтон пост“ објави дека Израел, САД и Хамас постигнале пробен договор за ослободување на десетици жени и деца држени како заложници во Газа во замена за петдневен прекин на огнот. Како дел од деталниот договор на шест страници, сите страни ќе ги замрзнат борбените операции најмалку пет дена, додека „почетните 50 или повеќе заложници се ослободуваат во помали групи на секои 24 часа“, објави Пост.

Весникот наведува дека копнениот систем за надзор ќе ги следи движењата на теренот за да помогне во одржувањето на прекинот на огнот, кој исто така има за цел да дозволи значителна количина хуманитарна помош.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести