0.8 C
Skopje
вторник, ноември 21, 2023

ОН: Војната во Газа стигнува до точка од која нема враќање

„Имаше директни удари врз 17 објекти на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа од 7 октомври, каде што се засолниле илјадници раселени Палестинци“, рече генералниот комесар Филип Лазарини, без да прецизира кој ги извршил нападите.

„Меѓу нив беа и две училишта погодени во петокот и саботата, Ал Фалах/Зејтун и Ал Факура, каде што се засолниле до 11.000 луѓе“, рече тој.

„Ова е уште еден доказ дека никој никаде не е безбеден во Газа. Повторно беа погодени засолништата кои требаше да обезбедуваат безбедност и заштита на цивилите, при што загинаа многу луѓе, вклучително и деца“, рече Лазарини.

„Овие дела не само што јасно се против правилата на војната, туку покажуваат и целосно непочитување на човештвото.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img