2.8 C
Skopje
недела, ноември 19, 2023

Шефот на ЦИА Вилијам Барнс итно заминува за Киев

Шефот на ЦИА Вилијам Барнс итно заминува за Киев, каде ќе има средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува „Азија тајмс“.

Сега вреди да се постави прашањето – зошто Барнс оди толку итно, праша новинарот на „Азија тајмс“ Стивен Брајан, кој го даде и одговорот на тоа прашање – затоа што Украина ќе се распадне.

Брајан наведува дека украинското раководство е во колапс, што, додава, не е изненадувачки. „Украина имаше премногу жртви за да преживее многу подолго. „Украина мора или да најде начин да се договори со Русија или да се соочи со внатрешен бунт“, се наведува во текстот објавен пред два дена.

Се известува и дека Зеленски ја подготвува сцената за чистка и апсење на првиот човек на украинската армија, генералот Валериј Залужни. Веројатно, наведува Брајан, ќе подготви терен за смена на тројца генерали поврзани со Залужни, а потсетува и дека главниот помошник на Залужни веќе загинал во, како што се опишува како несреќа.

Со други зборови, Зеленски се подготвува да ги смени тројцата главни команданти на вооружените сили на Украина, Сергеј Наев, командантот на оперативно-стратешката група „Таврија“ Александар Тарнавски и командантот на медицинските сили на вооружените сили на Украина. , Татјана Осташченко.

Според Брајан, Украина поминала низ „три фази“ на војската, при што повеќето од сегашните војници се необучени постари мажи, жени и момчиња. Тие стануваат практично топовско месо во обидите да ги спречат Русите. Но, на Русија не и се брза“, се наведува понатаму.

Тивката војна која веќе трае

Руската стратегија е „да ги искрвари украинските вооружени сили и да создаде политичка криза во Киев. Тие напори се реализираат, пред истекот на рокот, што ги изненади не само Русите, туку и Вашингтон.

Веќе е познато дека во Киев избувна внатрешна војна меѓу Зеленски и неговата бирократија од една страна и раководството на украинската армија од друга страна.

Ова стана толку очигледно кога генералот Залужни јасно му рече на лондонскиот „Економист“ дека на украинската војна и треба прекин или прекин на огнот.

Но, Русија не брза да постигне примирје бидејќи засега немаат поттик да го сторат тоа доколку трупите на НАТО останат во близина на границата, се наведува понатаму во текстот.

Авторот на текстот смета дека една од клучните грешки на Зеленски и на шефот на украинската воено разузнавачка служба Кирил Буданов е нападот на руска територија, бомбардирањето на критичната инфраструктура, уништувањето на аеродромот со нуклеарни бомбардери и испраќање беспилотни летала камикази во Кремљ.

Затоа што им покажа на руските лидери колку Украина е опасна за руската национална безбедност. Овие напади го направија речиси невозможно постигнувањето модус вивенди меѓу Украина и Русија, освен ако, како што бараат Русите, НАТО не се повлече и Украина не се демилитаризира.

Украина сега може да очекува одмазда, бидејќи има извештаи дека Русите набавиле 1.000 или повеќе проектили за да истрелаат врз украинската инфраструктура. Во зависност од тоа што ќе се случи во наредните денови во Киев, Русија најверојатно ќе користи инфраструктурни напади за уште повеќе да ја притисне Украина.

Брнс ќе се обиде да го убеди Зеленски да „молчи“ затоа што веќе има доволно услови армијата да се побуни. Ако одлучи да молчи, особено додека Конгресот зема милијарди долари повеќе за Украина, тој ќе има шанса да преживее, се наведува во текстот.

Се посочува и дека Зеленски успева да остане на власт затоа што купува лојалност, односно дозволува функционерите да крадат колку што можат и со тоа да останат лојални.

Противниците на Зеленски добро ја знаат оваа корупција и јавно зборуваат за тоа, сега чекаме да видиме дали може да стигне до американскиот Конгрес кој дава пари на Украина.

Брнс, кој итно заминува за Киев, не може да оди против политиката на Вашингтон, која е да ја продолжи војната во Украина додека Бајден не биде реизбран.

Покрај тоа, Вашингтон сака НАТО во Украина. Додека Вашингтон знае дека не може да ја внесе Украина во НАТО додека Украина не ја добие војната, откако Бајден ќе биде реизбран, САД можат да почнат да ставаат вистински борбени сили во НАТО, почнувајќи од воздухопловните сили. Затоа, Вашингтон е подготвен да ја ризикува долгорочната стабилност и одржливост на НАТО во име на обидот да постави бази на НАТО во Украина во област која Русија ја смета за исклучително чувствителна.

Но, политиката во Вашингтон е фантазија. Војна на НАТО со Русија, ако до таму се движиме, ќе ја уништи Европа. НАТО не е подготвен за ваква војна ниту сега, ниту во следните пет години. Згора на тоа, не е јасно дали политиката на Вашингтон има поддршка меѓу земјите-членки на НАТО, се вели во текстот на „Азија тајмс“.

Веројатно и Русите не сакаат војна во Европа, бидејќи конфликт од такви размери лесно може да вклучи тактичко нуклеарно оружје. Со оглед на распоредот што Вашингтон го има предвид, Русија ќе биде под притисок да ја заврши војната во Украина во рок од една година. Ова би можело да ја натера Русија да ги фокусира своите напади врз Киев или, алтернативно, врз други важни украински градови со Одеса и Харков на врвот на листата на цели.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img