3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Израелските сили фрлија летоци во кои ги предупредуваа Палестинците да се иселат од делови од јужниот дел на Појасот Газа

Израелските сили фрлија летоци во кои ги предупредуваа Палестинците да се иселат од делови од јужниот дел на Појасот Газа, велат жителите, што укажува дека тоа би можело да биде знак за можно проширување на воените операции во областите каде стотици илјади луѓе се засолниле под претходните наредби за евакуација.

Проширувањето на операциите на југ, каде израелската армија секојдневно извршува воздушни напади, се заканува да ја влоши тешката хуманитарна криза на опколената територија.

Околу 1,5 милиони од 2,3 милиони жители на Газа се внатрешно раселени, главно на југ, каде што има се помалку храна, а немаме ниту вода ниту струја.

Летоците фрлени источно од јужната населба Кан Јунис ги предупредуваат жителите да се евакуираат и наведуваат дека секој што е во близина на екстремистите и нивните позиции „ги доведува во опасност нивните животи“. Летоци со слични пораки беа фрлени на северот на Газа неколку недели пред да започне копнената инвазија.

Двајца локални новинари кои живеат во близина на Кан Јунис потврдија дека биле фрлени летоци. Фотографии беа објавени и на социјалните мрежи, а израелската армија одби да коментира.

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во средата рече дека копнената офанзива на крајот „ќе ги вклучи северот и југот“ и се закани дека Израел „ќе го погоди Хамас каде и да е“.

Војската соопшти дека во голема мера ја консолидирала контролата на северот, вклучително и преземање и уривање на владини згради.

Армијата денеска разнесе куќа на лидерот на Хамас Исмаил Ханије. Остана нејасно дали има некој во куќата, а познато е дека Ханиеј живее во странство.

На југ, недостигот на гориво се заканува да ја парализира испораката на хуманитарна помош, а интернет-врските и мобилните телефони се во прекин.

Израел дозволи во средата мала количина гориво да биде испорачана во Газа за прв пат од почетокот на војната, за да може Агенцијата на ОН за бегалци (УНРВА), која обезбедува основни услуги на стотици илјади луѓе, да продолжи да испорачува ограничени помош преку граничниот премин Рафах кон Египет.

Количината на испорачаното гориво не може да се користи за болници или за бигор вода и покрива помалку од 10 отсто од потребите на агенцијата за да продолжи да спасува животи, рече директорот на UNRWA, Томас Вајт.

Ако операциите се прошират на југ, не е јасно каде ќе побегнат жителите на Газа, бидејќи Египет одбива масовно раселување на нејзина територија

Во меѓувреме, војниците продолжуваат да ја пребаруваат болницата Шифа во северниот дел на Појасот, откако влегле во неа во средата рано наутро, во очекување на докази денеска дека централната команда на Хамас, за која Израел тврди дека е скриена под болничкиот комплекс, е таму.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести