11.8 C
Skopje
среда, март 27, 2024

Еве во која земја не смее да се пчуе и оговара

Судирот на речиси спротивни светови може да се случи по само неколку часа поминати во авион, а за да не останете на следната дестинација подолго од планираното против ваша волја, добро е да ги знаете локалните обичаи, правила и закони на земјата во која планирате да престојувате.

Обединетите Арапски Емирати – ОАЕ имаат многу ригорозни закони.

Иако постојат различни добро познати закони кои треба да се земат предвид додека сте во Дубаи и околните Емирати, некои помалку познати ограничувања на ОАЕ често се занемаруваат. Од Дубаи до Абу Даби, ова се некои од најчудните закони и правила кои можат да доведат до ваше апсење, казна или депортација…

Пцуење на Whatssapp

Пцуењето е целосно забрането во Обединетите Арапски Емирати, со употреба на англискиот збор „fuck“ а е кривично дело затоа што ќе ја посрамотите честа или скромноста на една личност, според член 373 од Кривичниот законик на ОАЕ.

Пцуењето е казниво со затвор до една година и парична казна до 10.000 дирхами. Покажувањето на средниот прст, што се смета за „непристоен гест“ што ја нарушува „гордоста, приватноста и/или скромноста на жртвата“, ќе резултира со депортација.

Ова исто така важи и за вашите онлајн активности; користењето пцовки во пораките на WhatsApp или на која било социјална мрежа или платформа за пораки ги крши сајбер законите на ОАЕ. Ова вклучува испраќање емотикони во горенаведените непристојни гестови. Може да добиете парична казна до 250.000 дирхами, затвор или депортација.

Проверка на нечиј телефон

Во Обединетите Арапски Емирати, нелегално е „навлегувањето во приватноста на друго лице“ користејќи компјутерски мрежи или социјални медиуми. Ова може да доведе до минимална затворска казна од шест месеци и парична казна од 100.000 до 500.000 дирхами.

Јадење и пиење во јавен превоз

Целосно е забрането јадење и пиење во сите форми на јавен превоз и нивните станици, од метро и автобуси до пешачки премини. Ако ве фатат како консумирате храна и пијалоци, вашиот паричник може да биде полесен за 100 дирами.

Јадење храна која содржи афион

Афионот е извор на опиум и забранета супстанца во ОАЕ, доколку ве фатат како поседувате афион, тоа е сериозно кршење на законот и резултира со затворска казна.

Користење на VPN

Според законите на ОАЕ за сајбер криминал, корисниците на VPN може да се соочат со казни од 500.000 до 2 милиони дирхами доколку „користат лажна IP адреса или адреса на трета страна на кој било друг начин за да извршат кривично дело или да спречат негово откривање“.

Без разлика дали ќе се обидете да пристапите на ограничена или блокирана локација или ќе преземете материјал заштитен со авторски права, ризикувате голема казна.

Валкана кола

Со честите песочни бури во ОАЕ, би помислиле дека ќе ви простат да имате правлив автомобил. Сепак, се смета дека валканите автомобили „го оштетуваат имиџот на градот и јавното здравје“. Поради тоа, рутински се проверуваат и на сопствениците им се изрекуваат казни и казни од 3.000 дирхами.

Исто така не ви е дозволено да перете автомобили во населени места или да ангажирате работници да го мијат вашиот автомобил.

Затоа, потребно е автомобилот да се вози до соодветни објекти.

Фотографирање луѓе без дозвола

Ова е многу сериозен прекршок што измачуваше многу луѓе во минатото. ОАЕ се многу строги за зачувување на приватноста на поединци, а фотографирањето некого без нивно знаење или согласност е сфатено многу сериозно.

Ова дополнително се влошува ако ги објавувате овие слики на платформите на социјалните медиуми. Според законите за компјутерски криминал, може да бидете казнети до 500.000 дирхами и шест месеци затвор за кривично дело.

Создавање и ширење гласини

Веројатно најдвосмисленото кривично дело на оваа листа е она според кое се што се толкува како гласина е казниво според законите на ОАЕ.

Озборувањето, особено на социјалните мрежи, може да резултира со казна од три години затвор и парична казна до еден милион дирхами. Со цел да се забавуваат оние кои „го нарушуваат општествениот мир и јавниот ред“ и претставуваат закана за „националниот мир“, ОАЕ имаат многу строги закони за ширење вести на интернет.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести