24.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

Еве кој автомобили имаат најмалку дефекти

Во овогодинешниот извештај се дознава дека просечната старост на возниот парк во Германија достигна нов максимум, 10 години. Како резултат на тоа, постарите возила стануваат сè поважни за безбедноста на патиштата.

Германската професионална организација „ТУВ“ секоја година врши повеќе од десет милиони технички прегледи, а сето тоа го составува во својот извештај.

Во овогодинешниот извештај се дознава дека просечната старост на возниот парк во Германија достигна нов максимум, 10 години. Како резултат на тоа, постарите возила стануваат сè поважни за безбедноста на патиштата.

Пред да ги прочитате најинтересните податоци што ги донесе истражувањето, важно е да знаете дека при пресметувањето на процентот на дефекти била земена предвид и километражата.

Кога ќе се погледнат возилата стари три и пет години, но во целина, победник е VW Golf Sportsvan.

Станува збор за автомобил кој се произведуваше до крајот на 2020 година, а кој има најмала стапка на грешки и дефекти (моделите стари до три години имаат 2% грешки, а моделите стари до пет години имаат 4,3% грешки во просек).

По VW T-Roc и T-Cross следат возила стари до пет години, а Mazda CX-3 доминира кај возилата стари до седум години (6,5% грешки).

Според статистичката евалуација на сите главни прегледи од јули 2022 до јуни 2023 година, класата Б на Mercedes по девет години постигнува најдобар резултат (10,5%), а меѓу малите автомобили се издвојува Honda Jazz, која до седум години старост има грешки во 8,4% од случаите.

На дното, еден модел го престигна претпоследниот Dacia Logan – тоа е Tesla Model 3, кој веќе има 14,7% грешки по три години работа, додека BMW X5, Seat Alhambra, Dacia Dokker и Renault Twingo не се истакнуваат во подоцнежните години.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести