3.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Брнабиќ: Ако изгубиме, ќе бидеме одговорна опозиција

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска, изјави дека изборите на 17 декември ќе се одржат затоа што е важно Српската напредна партија (СНС), чија функционерка е таа, уште еднаш да ја провери волјата на народот и да провери дали ја има таа стабилност.

„Ако немаме, СНС ќе честита, ќе бидеме одговорна опозиција. Мислам дека тоа нема да се случи. Сосема сум уверена дека нашите луѓе ќе гласаат за резултатите и за планот и програмата за иднината“, изјави Брнабиќ за српска телевизија.

Зборувајќи за посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на Белград, Брнабиќ рече дека „ѝ укажала особена чест на Србија со тоа што останала овде една ноќ“, односно најдолго престојувала во Србија во текот на четиридневната посета на земјите од Западен Балкан.

Брнабиќ најави дека в четврток ќе отпатува за Пекинг, каде што ќе се сретне со кинескиот премиер и со претседателот Шји Џјинпинг за политички и економски прашања.

Брнабиќ рече дека посетата е и економски и политички важна за Србија бидејќи доаѓа неколку недели по потпишувањето на договорот за слободна трговија со Кина.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img