15.8 C
Skopje
понеделник, февруари 26, 2024

Лидерите на земјите-членки на Европската унија ќе бидат на есенскиот самит

Лидерите на земјите-членки на Европската унија утре и задутре ќе бидат на есенскиот самит, каде главна тема ќе биде ескалацијата на конфликтот на Блискиот Исток.

Есенскиот самит традиционално е посветен главно на економски теми, но овојпат на него ќе доминира конфликтот на Блискиот Исток по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври и израелскиот одговор на тој напад, што ја натера хуманитарната ситуација во Појасот Газа е исклучително тежок.

Шефовите на држави или влади ќе разговараат за понатамошна поддршка за Украина во текот на претстојната зима. На средбата треба да биде и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тие ќе разговараат и за тоа како да се користат замрзнатите руски средства за обнова на Украина и отворање на Црното Море за транспорт на украинско жито.

На дневен ред е и Нагорно Карабах како и ситуацијата на северот на Косово и дијалогот меѓу Белград и Приштина. Се очекува на маргините на самитот, српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти да имаат низа одвоени средби со лидерите на некои земји членки, пред се најголемите, Германија, Франција и Италија, но не се очекува да имаат заедничка средба.

Лидерите ќе разговараат и за ревизијата на седумгодишниот буџет на ЕУ, конкурентноста на европската економија и миграцијата.

На крајот, евросамитот ќе се одржи во инклузивен формат, на кој ќе учествуваат лидерите на сите земји-членки, а не само оние кои ја делат заедничката валута.

„Нашата средба доаѓа во време на голема глобална нестабилност и несигурност, што се влоши со неодамнешните случувања на Блискиот Исток. Овој развој на настаните бара наше итно внимание, без да не одвлекува вниманието од нашата постојана поддршка за Украина“, се вели во писмото со покана што претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, го испрати до шефовите на држави или влади на земјите-членки.

Мишел наведува дека ситуацијата на Блискиот Исток е „трагична“. „Очекувам дека на нашата средба најостро ќе го осудиме бруталниот и неселективен терористички напад на Хамас врз Израел и ќе го признаеме правото на Израел на самоодбрана во согласност со меѓународното право и меѓународното хуманитарно право“, се вели во писмото на Мишел.

Претседателот на Европскиот совет наведува дека лидерите уште еднаш ќе повикаат на итно и безусловно ослободување на сите заложници и дека ќе разговараат како итно и ефективно да се обезбеди хуманитарна помош за населението во Појасот Газа.

Писмото се однесува на „хуманитарните прекини на огнот“ и „хуманитарните паузи“, кои не беа целосно договорени на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на почетокот на оваа недела.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, рече дека министрите за надворешни работи „покажале разбирање“ и постигнале „основен консензус“ дека е потребна „хуманитарна пауза“ во конфликтот меѓу Израел и палестинската исламистичка група Хамас за да се достави хуманитарна помош, но тоа не беше вклучено во заклучоците од министерскиот состанок.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести