13.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

Автомобилите и натаму остануваат доминантно превозно средство во сите земји на ЕУ

Автомобилите и натаму остануваат доминантно превозно средство во сите земји на ЕУ во споредба со патувањата со возови, автобуси, авиони или бродови, покажуваат податоците на Европската статистичка агенција – Евростат, објавени по повод „Европската недела на мобилност“, што секоја година се одбележува од 16 до 22 септември и има за цел да ја подигне свеста за одржлива урбана мобилност.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести