16.8 C
Skopje
вторник, септември 19, 2023

Германија подготви нов пакет воена помош за Украина во вредност од 400 милиони евра

Германија подготви нов пакет воена помош за Украина во вредност од 400 милиони евра, но сè уште не одлучила за испорака на ракетите со долг дострел Таурус на кои инсистира Киев, изјави денеска германскиот министер за одбрана Борис Писториус.

Тој за весникот „Билд“ рече дека новиот пакет помош вклучува различни видови муниција бидејќи тоа „ѝ е најпотребно на Украина“.

– Владата сè уште не одлучила дали ќе испрати крстосувачки ракети Таурус, додаде Писториус.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img