21.8 C
Skopje
сабота, септември 16, 2023

Борел: Вучиќ го прифати предлогот на ЕУ

По дијалогот во Брисел, Борел рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ го прифатил компромисниот предлог на ЕУ за патот кон нормализација на односите, додека косовскиот премиер Албин Курти не бил подготвен да продолжи напред и да започне кредибилен процес на формирање на Заедницата на Српските општини, но инсистирал на тоа „да се воспостави де факто“ признавање како прв чекор.

Во пресрет на трилатералната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, Борел изјави дека „време е да се започне со спроведување на договорот на патот кон нормализацијата и дека денеска ќе видиме дали се подготвени да преземат одговорност“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img