9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

НАТО ја подготвува најголемата воена вежба од Студената војна

НАТО планира следната година да ја одржи својата најголема вежба од Студената војна. На вежбата треба да учествуваат повеќе од 40.000 војници, кои ќе вежбаат одбрана од руска агресија против една од нејзините земји-членки. Вежбата Steadfast Defender доаѓа како дел од брзиот притисок на НАТО да се трансформира во вистински воен сојуз, поттикнат од инвазијата на Украина.

Вежбата ќе почне на пролет следната година и се очекува да вклучи меѓу 500 и 700 воздушни борбени мисии, повеќе од 50 бродови и околу 41.000 војници, соопштија претставници на НАТО. Вежбата е дизајнирана да моделира потенцијални маневри против непријателот по моделот на коалицијата предводена од Русија, наречен Оказус за потребите на вежбата.

Шведска, чија кандидатура за членство во НАТО допрва треба да биде ратификувана од Турција и Унгарија, исто така ќе биде вклучена, со што вкупниот број на вклучени земји ќе достигне 32. Вежбата ќе се одржи низ Германија, Полска и Балтикот во февруари и март и е дел од новата стратегија за обука согласно која воената алијанса ќе спроведува две големи вежби секоја година наместо една.

Балтичките земји бараат зајакнување на источното крило

НАТО, исто така, ќе се обучува за борба против терористичките закани надвор од неговите непосредни граници. Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, во јуни минатата година најави дека Алијансата ќе го зголеми бројот на своите сили за висока готовност од 40.000 на „над 300.000“.

Тоа е дел од историскиот ремонт за придвижување на алијансата кон тешки воени способности наспроти лесните и мобилни сили распоредени на Балканот и во Авганистан. По таа изјава, лидерите на НАТО на самитот во Вилнус во јули се согласија со новите регионални одбранбени планови и создавањето на таканаречените сојузнички сили за одговор, мултинационални сили способни брзо да реагираат на закани.

Балтичките земји беа особено гласни во повикот НАТО да го зајакне своето источно крило додека се собираа војници на границата со Белорусија. Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на јули изјави дека нуклеарното оружје ќе биде преместено во Белорусија, иако неговата присутност сè уште не е потврдена.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести