21.8 C
Skopje
понеделник, септември 11, 2023

Јужна Кореја ќе и додели на Украина невоена помош од 2,3 милијарди долари

Претседателот на Јужна Кореја, Јун Сук-јол на Самитот на Г20 најави дополнителна невоена помош за Украина во вредност од 2,3 милијарди долари.

Првите 300 милиони долари ќе бидат обезбедени во 2024 година во форма на хуманитарна помош, а останатите две милијарди долари ќе почнат да се исплаќаат во 2025 година во форма на долгорочни ниски каматни заеми преку Фондот за соработка во економскиот развој (ЕДЦФ).

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img