21.8 C
Skopje
понеделник, септември 11, 2023

САД: На Украина и остануваат уште малку повеќе од 30 дена пред временските услови да ја нарушат нејзината контраофанзива

На Украина и остануваат уште малку повеќе од 30 дена пред временските услови да ја нарушат нејзината контраофанзива, вели висок американски генерал.

Во интервју за Би-Би-Си, генералот Марк Мили рече дека постудените услови би можеле да и го отежнат маневрирањето на Украина. Тој призна дека офанзивата одела побавно од очекуваното.

„Сè уште се водат тешки борби. Украинците сè уште бележат постојан напредок“, вели тој.

Генералот Мили рече дека е премногу рано да се каже дали контраофанзивата не успеала, но додаде дека Украина „напредува со многу стабилно темпо низ руските линии на фронтот“.

„Има уште разумно време, веројатно околу 30 до 45 дена борби во овие временски услови, така што Украинците не завршија. Има незавршени битки… тие не го завршија борбениот дел од она што се обидуваат да го постигнат“, вели генералот.

Контраофанзивата на Киев, која започна летото и има за цел да ги ослободи териториите под руска окупација во Украина, досега забележа само мали успеси. Но, украинските генерали тврдат дека ја пробиле застрашувачката прва линија на одбрана на Русија на југ.

„Реков на самиот почеток на оваа војна дека ова ќе биде долго, бавно, тешко и со голем број жртви, и тоа е токму тоа“, рече генералот Мили.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img