23.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Еве кој 5 болести кои можете да ги наследите од родителите

Срцева болест

Не е изненадувачки што срцевите заболувања се дел од листата, имајќи предвид дека тие се водечка причина за смрт во САД. Најчестите типови на наследни срцеви заболувања се коронарна артериска болест (CAD) и хипертензија или висок крвен притисок.

CAD е предизвикана од таложење на наслаги и холестерол на внатрешните ѕидови на артериите. Тоа влијае на протокот на крв и кислород до срцето. CAD се влошува со текот на времето и е една од водечките причини за срцев удар во САД.

Од друга страна, висок крвен притисок се јавува кога вашето срце работи премногу напорно за да ја турка крвта низ вашите артерии.

Како да се намали ризикот

Ако имате родители со срцеви заболувања, може да имате зголемен ризик од развој на срцеви заболувања, но можете да го намалите ризикот или барем правилно да управувате со симптомите. Некои промени во животниот стил кои можат да помогнат вклучуваат здрава исхрана, редовно вежбање, одржување здрава телесна тежина, ограничување на консумирањето алкохол, избегнување пушење и редовни прегледи кај лекар.

Астма

Астмата е белодробна болест предизвикана од предизвикувачи како што се алергии, загадувачи на воздухот, чад, мувла, прашина, животни… Луѓето кои имаат астма може да страдаат од епизоди на стегање во градите, кашлање, проблеми со дишењето и отежнато дишење.

Како да се намали ризикот

Ограничувањето на изложеноста на предизвикувачи е најдобриот начин да се избегнат симптомите на астма. Исто така, треба да имате при рака лекови во случај да се појават симптоми.

Дијабетес

Еден од 13 луѓе во САД има дијабетес. Тоа може да биде предизвикано од генетски фактори, фактори на животната средина и начин на живот. Без разлика дали станува збор за дијабетес тип 1 или тип 2, тоа е хронична болест која мора да се открие и лекува рано бидејќи може да доведе до сериозни компликации како што се слепило, ампутација, срцеви заболувања и откажување на бубрезите.

Како да се намали ризикот

Децата на луѓето со дијабетес имаат поголема веројатност да ја добијат болеста. Сепак, можете да го намалите ризикот или подобро да управувате со симптомите со јадење помалку шеќер и маснотии, одржување здрава тежина, редовно вежбање, избегнување стрес и консултирање со вашиот лекар за соодветен третман.

Депресија

Дури и денес, во 21 век, научниците продолжуваат да ги истражуваат наследните фактори на менталните состојби и нарушувања. Само затоа што некој во вашето семејство има депресија не значи дека и вие ќе ја имате, но поголема е веројатноста дека ќе ја имате ако таа се појави низ вашето семејство.

Рак

Ракот доаѓа во многу форми. Тоа е предизвикано од неконтролиран раст и ширење на абнормални клетки во одредени делови од телото. Покрај изборот на животниот стил, гените и факторите на околината исто така придонесуваат за појава на рак. Некои од најчестите видови на рак вклучуваат рак на белите дробови, дојката и простатата. Ракот на белите дробови води до најголем број смртни случаи од рак и кај мажите и кај жените во САД.

Како да се намали ризикот

Ризиците и симптомите варираат во зависност од видот на ракот. Општо земено, можете да помогнете во намалувањето на ризикот со следење здрава исхрана, редовно вежбање, избегнување пушење, ограничување на потрошувачката на алкохол и рутински здравствени проверки.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести