16.8 C
Skopje
сабота, јуни 8, 2024

Блинкен: Старлинк е животно важна алатка за Украина

Старлинк е животно важна алатка за можноста на Украинците да комуницираат и посебно за комуникации на војската, а во нивните напори да ја одбранат територијата на Украина, изјави денеска за Си-ен-ен американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Изјавата доаѓа откако од нова книга за милијардерот Илон Маск се дозна дека сопственикот на Старлинк неодамна го блокирал пристапот до овој сателитски интернет на полуостровот Крим, за да спречи голем украински напад врз руската морнарица.

– Старлинк е критична во напорите на Украина да ја одбрани територијата и очекуваме оваа технологија да остане и понатаму целосно достапна за Украинците, изјави Блинкен.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести