9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Бајден: Гледаме 50-годишен тренд на напредок во односите помеѓу САД и Виетнам

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска во Виетнам изјави дека Вашингтон и Ханој имаат шанса да одредат каков ќе биде регионот на Индо-пацификот во следните децении.

Според Бајден, односите меѓу Виетнам и САД еволуирале по Виетнамската војна, која заврши пред околу половина век.

Виетнам ги дефинираше своите односи со САД како сеопфатно стратешко партнерство, што во дипломатската класификација на Ханој е највисоко ниво на односи со странска земја. Бајден го поздрави потегот на Ханој и изрази надеж дека за време на посетата ќе биде постигнат напредок за климатските и економските прашања.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести