13.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

Овие славни личности се УБИЈЦИ, некои се осудени, а други се извлекоа поради славата

Животот на холивудските sвезди изгледа просечно на просечниот посматрач. Сепак, и покрај сите пари и обожавање, истиот тој живот носи и темни страни, а некои од sвездите дури ја преминале таа граница.

Овие sвезди од списокот имале или имаат завидна кариера, но во историјата ќе биде запишано дека биле убијци. Оваа листа ги вклучува оние кои убиле други луѓе, случајно или намерно.

1. Кејтлин Џенер
Американската олимпијка и телевизиска ѕвезда предизвика сообраќајна несреќа во 2015 година, додека Брус исто вил вмешан. Додека се возела со својот џип, таа удрила во друг автомобил, кој потоа бил удрен од друго возило. Девојчето кое го управуваше автомобилот почина, а седум лица беа тешко повредени.
Кејтлин доброволно даруваше крв за да може полицијата да потврди дека не е пијана, а таа се извини на семејството на мртвата девојка и вети дека ќе се моли за нив.

2. Снуп Дог
Овој познат американски рапер и неговиот телохранител се обвинети за убиство на човек во 1993 година. Тој и телохранителот требаше да се сретнат со член на спротивната банда, кој претходно се судри со пријател на раперот. Еден човек (20), приближувајќи се кон автомобилот на Снуп, посегнал по пиштол, на што реагирал телохранителот на Снуп и пукал во него. Снуп беше ослободен по долга правна битка.

3. Метју Бродерик
Американскиот актер и сопруг на Сара Џесика Паркер (56) уби две лица во сообраќајна несреќа во 1987 година во Ирска кога свртел во погрешна лента и удрил во возило што доаѓало од спротивната насока.
Тој беше осуден на 5 години затвор, но на крајот избега со само 175 долари казна.

4. Тед Кенеди
Најмладиот брат на претседателот Џон Кенеди во 1969 година организираше забава на островот Чапаквидик од која замина со 28-годишната секретарка Мари Џо Копечни. Преминувајќи по дрвениот мост, пијан Кенеди изгубил контрола над својот автомобил и слетал во морето. Тој успеа на време да излезе од автомобилот и да исплива на површината, но неговатасекретарка не. Кенеди избегал од местото на несреќата и не ја пријавил смртта цели девет часа, за што му била изречена условна казна затвор од два месеци.

5. Лора Буш
Првата дама на поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш доживеа сообраќајна несреќа неколку дена по нејзиниот 17-ти роденден. Тогаш почина нејзиниот пријател и колега од училиште, а Лора го негираше учеството во тоа и никогаш не беше осудена.

6. Венус Вилијамс
Во јуни 2017 година, Венус Вилијамс (40) се возеше со својот џип на Флорида кога друг автомобил налета на нејзината раскрсница. Жената што го управувала автомобилот преживеала, но нејзиниот 78-годишен сопруг подоцна починал. Првично, се сомневаше дека Вилијамс поминала низ раскрсница без првенство на минување, но таа подоцна беше ослободена од какво било прекршување, откако властите добија видео за надзор кое покажа дека не е виновна.

7. О. Џеј Симпсон
Во едно од најследените убиства во американската историја, славниот американски фудбалер О. Џеј Симпсон (73), попознат како Џус, е обвинет за убиство на неговата поранешна сопруга и нејзин пријател.

По долга правна битка, О. Џеј беше ослободен од обвинението, но американската јавност сепак верува дека Џус е неправедно ослободен. Фактот дека биле снимени неколку филмови и документарни филмови на таа тема, исто така покажува колку јавноста ја заинтригирало ова убиство.

8. Кит Мун
Овој легендарен тапанар на групата „The Who“ ги прегази својот пријател и телохранител на патот откако го напушти клубот. Кит бил под дејство на дрога и не го видел, а смртта на неговиот пријател го прогонувала сè додека не умрел од предозирање на 32-годишна возраст.

9. Фил Спектор
Познатиот музички продуцент Фил Спектор е осуден за убиството на актерката Лана Кларксон, кого ја уби застрелувајќи ја на 3 февруари 2003 година. Иако тврдеше дека смртта е случајна, поротата го осуди на 19 години затвор во 2009 година.

10. Оскар Писториус
Четирикратниот параолимписки тркач Оскар Писториус (34) беше осуден за убиство на својата девојка Рива Стинкамп (29) во 2013 година. Три фатални истрели биле испукани преку заклучената врата од бањата, а Писториус тврди дека помислил дека стрела во натрапник кој провалил во куќата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести