9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Пентагон: САД ќе ја снабдува Украина со муниција со осиромашен ураниум

Вашингтон ќе ја снабдува Украина со муниција со осиромашен ураниум, соопшти денеска Пентагон, пренесоа светските агенции.

Тие се ефикасни против тенкови и оклопни воени возила.

„Муницијата со осиромашен ураниум од 120 милиметри е наменета за борбените тенкови Абрамс ветени на Киев како дел од новата транша од американската воена помош вредна 175 милиони долари“, се вели во соопштението на Пентагон

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести