21.8 C
Skopje
петок, септември 8, 2023

Блинкен: Има охрабрувачки напредок во украинската контраофанзива

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска е во посета на Киев, изјави дека има многу охрабрувачки напредок во украинската контраофанзива, пренесуваат странските агенции.

„Многу јасно се гледа значителниот напредок што го постигнувате сега во контраофанзивата и тоа е многу, многу охрабрувачко“, рече Блинкен на состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Украинските сили започнаа контраофанзива за враќање на териториите окупирани од руските сили.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img