16.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

СДСМ: Нова германска инвестиција вредна 65 милиони евра и нови 755 работни места

Економските политики на Владата предводена од СДСМ создаваат поволна бизнис клима, со која Македонија останува атрактивна дестинација за странски инвестиции.

Во државата влегува нова германска инвестиција на компанијата за литиум-јонски батерии „БМЗ“ во вредност од 65 милиони евра.

Инвестицијата отвора нови 755 работни места, со плати од над 1200 евра бруто.

Со проектираниот годишен извоз од над 360 милиони евра БМЗ поволно ќе влијае на извозните способности на државата и подобрување на трговскиот баланс, но и директно учество во градењето на долгорочни и одржливи основи на економскиот раст и развој на земјата.

Инаку, со овој договор во последниве 2,5 години, е заокружен инвестициски циклус од над 950 милиони евра, кои веќе креираат нови работни места чијашто вкупна бројка ќе достигне над 12.500.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести