18.8 C
Skopje
понеделник, септември 4, 2023

Шолц: Со нуклеарната енергија е завршено

Германскиот канцелар Олаф Шолц го отфрли предлогот Германија да ја задржи отворена опцијата за користење нуклеарни централи, нагласувајќи тоа е „исцрпена тема и завршена приказна“.

– Со нуклеарната енергија е завршено. Прашањето за нуклеарната енергија во Германија е исцрпена тема. На секој што сака да изгради нови нуклеарни централи ќе му требаат 15 години и ќе мора да потроши 15-20 милијарди евра, рече Шолц во интервју за германското радио Дојчландфунк.

Германскиот канцелар кажа дека со прекинот на користењето на нуклеарната енергија започна и демонтажа на централите, и затоа секоја дискусија за нејзино повторно користење би подразбирало изградба на нови електрани.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img