12.8 C
Skopje
понеделник, мај 13, 2024

Еве дали пиете доволно вода

Доколку не сте сигурни колку вода внесувате во текот на денот, решете го тестот што го објави Американската национална академија за медицина.

Сè што треба да направите е да ја повлечете кожата на задниот дел од раката со помош на палецот и показалецот. Држете неколку секунди и отпуштете ја. Ако кожата веднаш по пуштањето се врати назад, тоа е знак дека сте доволно хидрирани. Во спротивно, кожата покажува дека треба да го зголемите внесот на вода.

Според американските експерти, еластичната напнатост на ткивото ја открива еластичноста на кожата, како и нејзината способност да ја менува формата и да се врати во нормална состојба.

Кожата со нормална напнатост може веднаш да ја промени формата, додека на кожата со слаба напнатост и треба време да се врати во нормална состојба.

Покрај овој тест, уште еден показател за хидратација може да биде бојата на вашата урина.

Доколку е проѕирна и без мирис, вашиот внес на вода е задоволителен. Ако е темно жолта или има силен мирис, треба да го зголемите внесот што е можно поскоро.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести