32.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Големата епидемија на легионела во полскиот град Жешов

Големата епидемија на легионела во полскиот град Жешов и околниот регион веќе предизвика смрт на 19 лица, соопштија денеска локалните здравствени власти, јави ДПА.

Сите починати имале и други болести, објави здравствениот оддел во југоисточниот град. Бројот на заразени со бактеријата се искачи на 160, од кои 107 се од самиот Жешов, според извештајот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести