13.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

Бајден одобри воена помош за Тајван

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден одобри воен трансфер во Тајван во рамките на Програмата за финансирање на странски вооружени сили (ФМФ), се вели во меморандум испратен до Конгресот.

Со дописот се информира Конгресот за намерата на Стејт департментот да одвои до 80 милиони американски долари средства од ФМФ за поддршка на Тајван.

Министерството за одбрана на Тајван изрази благодарност, истакнувајќи дека САД веќе помогнале во зајакнувањето на борбените способности на островот според постоечките политики и закони.

Републиканскиот пратеник Мајкл Мекол, претседател на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом, рече дека му е драго што администрацијата „конечно“ обезбедува средства од ФМФ на Тајван.

„Ова оружје не само што ќе му помогне на Тајван и ќе ги заштити другите демократии во регионот, туку и ќе ја зајакне американската позиција на одвраќање и ќе ја обезбеди нашата национална безбедност од сè поагресивната кинеска комунистичка партија“, рече тој.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести