32.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Мелон ја повика владата да ги објави сите записи за НЛО

Мелон ја повика владата да ги објави сите записи, пишува Newsweek.

Мелон тврди дека упатил четворица сведоци до Канцеларијата за резолуција на аномалии, која истражува НЛО и други феномени во воздухот, морето, вселената и на копното. Овие сведоци наводно имаат информации за тајна владина програма која анализира и експлоатира материјали извлечени од непланетарни вселенски летала.

Мелон, исто така, тврди дека бил контактиран од други извори за наводната тајна програма за „обратно инженерство“ и истакнува дека Американците имаат право да ја знаат вистината за тоа дали владата ги дизајнирала спорните проекти за НЛО. Тој исто така објасни неколку научни предности од откривањето на какви било информации.

„Ако сме репродуцирале неземјени технологии, нашите најдобри и најпаметни умови треба да бидат ангажирани во нивно оценување. Претпоставувајќи дека погонската технологија на неидентификуваните аномални појави е различна од сѐ што ѝ е познато на јавноста, успешната програма за обратно инженерство може да доведе до револуција во енергијата, транспортот и технологијата на материјали. Можеби би можеле да ја забрзаме транзицијата кон чиста и евтина енергија, можеби дури и да развиеме суперспроводливи материјали и технологии за погон кои сега се тема на холивудските филмови“, вели поранешниот шпион.

Тој не е првиот човек што го поставил прашањето за „обратно инженерство“. Американскиот конгресмен Тим Бурчет, републиканец од Тенеси, изјави за Newsweek дека верува дека луѓето пронашле вселенско летало во одреден момент, а можеби и суштества. Во април, американската војска ги декласифицира досега невидените видеа за НЛО за време на сослушувањето во Сенатот, а во последните години НЛО повторно беа пред очите на јавноста.

НАСА неодамна одржа јавен состанок во Вашингтон, каде панел од експерти истакна дека треба да се соберат повеќе информации за да се објаснат феномените. НАСА го најави почетокот на истражувањето минатата година и во октомври назначи најмалку 16 експерти за оваа намена. Меѓу нив се истакнати научници и водачи на американската регулаторна агенција за цивилна авијација (FAA) и поранешниот астронаут Скот Кели.

Нивната задача не е да ги бројат неидентификуваните аномални појави, како што официјално се нарекуваат, за да објаснат одредени настани забележани досега, туку да ѝ дадат препораки на НАСА како во иднина да ѝ пристапи на темата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести