36.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Зеленски: Преку 500 украински деца загинаа во војната

Тој го изјави ова откако спасувачите од урнатините го извлекоа телото на двегодишното девојче кое беше убиено во руски напад синоќа во централниот град Дњепар.

„Руското оружје на омраза кое продолжува да ги одзема и уништува животите на украинските деца секој ден, уби стотици кои исчезнаа од почетокот на руската инвазија на 24 февруари 2022 година“, се вели во соопштението на украинскиот претседател.

„Многу од нив можеа да станат познати научници, уметници, спортски шампиони за да придонесат за украинската историја“, рече тој.

Тој додаде дека е невозможно да се утврди точниот број на загинати деца бидејќи некои области се под руска окупација.

„Мораме да издржиме и да победиме во оваа војна. Цела Украина, целиот наш народ, сите наши деца, мора да бидат ослободени од рускиот терор“. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести