18.8 C
Skopje
сабота, мај 11, 2024

Една ретка паричка продадена за рекордни 18,8 милиони долари

Една ретка паричка, вредна меѓу колекционерите, беше продадена за 18,87 милиони долари на аукцијата на куќата „Sotheby’s“ во Њујорк, што е рекорд за предмети од тој вид.

Еден примерок од последната серија американски златници, наречен „Double Eagle“ кована од американската кованица во 1933 година, стана најскапата монета во светот, пред сребрениот долар „Flowing Hair“ од 1794 година, продаден во 2013 година за 10 милиони долари.

Монетата, со номинална вредност од 20 американски долари, дело на американскиот скулптор Август Сент Годенс, од едната страна има жена-симбол на слободата, а од друга страна орел во лет. Никогаш не беше објавен затоа што тогашниот американски претседател Френклин Рузвелт прогласи крај на конвертибилноста на американската валута во злато. САД никогаш повеќе не ковале златници, освен ограничени колекционерски серии.

Сепак, неколку примероци се појавија на пазарот на колекционери пред сите да бидат запленети од американските власти, освен единствениот „Double Eagle“ што се наоѓаше во нумизматичката колекција на египетскиот крал Фарук.

Паричката направена од благороден позлатен метал беше купена во 1995 година од британски колекционер, кој по пет години правна битка, во 2002 година му беше дозволено легално да го препродаде на претходниот сопственик, американскиот дизајнер на чевли Стјуарт Вајзман за 7,9 милиони долари

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести