12.8 C
Skopje
сабота, мај 11, 2024

Унгарија со недели ја блокира исплатата на европската воена помош за Украина

Унгарија со недели ја блокира исплатата на европската воена помош за Украина бидејќи Киев ја прогласи нејзината ОТП банка за „меѓународен спонзор на војната“.

Украина се надеваше дека конечно ќе се постигне договор на состанокот на европските министри за надворешни работи во понеделник, но наместо тоа, Унгарија вложи дополнителни напори и се скара со Германија.

„Ние ќе се спротивставиме на исплата на овие 500 милиони евра од Европскиот инструмент за мировна помош се додека Украина ја држи ОТП банка на списокот на меѓународни спонзори на војната“, рече во понеделникот унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Од конфликтот меѓу Русија и Украина, земјите од ЕУ обезбедија 5,6 милијарди евра во рамките на Европскиот мировен фонд (ЕПФ) за да му помогнат на Киев во борбата против Русија. Министерот Сијарто нагласи дека поради спорот за ОТП банката, неговата земја би можела да го блокира и планираниот 11-ти пакет санкции на ЕУ насочени кон Русија.

Уцена на ЕУ

Како што дознава Политико, германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, на средбата цитирала извештаи во кои се тврди дека ОТП ја признава независноста на окупираните територии Луганск и Доњецк. Унгарија ги отфрли обвинувањата, нарекувајќи ги извештаите наведени од Бербок „лажни“ и истакна дека раководството на ОТП банка јавно ја изразува својата поддршка за Украина.

Иако дипломатите кои присуствуваа на состанокот дискусијата меѓу Бербок и Сијарто ја нарекоа „цивилизирана“, треба да се напомене дека до кавгата дошло откако други европски земји, како Шведска и Естонија, извршиле притисок врз Унгарија за блокирање на воената помош за Украина.

Се чини дека европските функционери се повеќе ги изразуваат своите фрустрации кон Виктор Орбан, кој постојано ја уценуваше ЕУ и го одложуваше воведувањето санкции против Русија.

Еден дипломат изрази збунетост зошто Унгарија се прицврсти на украинската листа, имајќи предвид дека таа нема правно значење.

Украинската антикорупциска агенција на почетокот на мај ја стави ОТП банка на црната листа на меѓународни воени спонзори бидејќи, наводно, дава повластени заеми на руската армија, односно ги наградува за извршени воени злосторства.

ОТП е една од 50-те најголеми банки во Русија, која опслужува повеќе од 2,2 милиони клиенти. Руската филијала на ОТП банка го зазема осмото место на пазарот на кредитни картички, а и по конфликтот меѓу Русија и Украина, таа останува една од водечките банки на рускиот пазар на финансиски услуги. На Русите повикани на воена служба, како и на нивните семејства, ОТП банка наводно им нуди заеми и одложување на исплатата на заемот.

Воени спонзори

По вклучувањето на ОТП на украинската листа на воени спонзори, банката објави соопштение во кое тврди дека „драстично го намалила присуството на рускиот пазар“ и дека нејзиниот пазарен удел е намален на само 0,17 отсто. Украинската листа нема правни последици, но ги повикува потрошувачите да ги бојкотираат компаниите на неа.

Списокот вклучува и бројни европски компании во Франција, Италија и Грција – како Рајфајзен банка, Ошан и Ив Рошер – но Унгарија е единствената земја-членка на ЕУ која го покрена прашањето за вклучување на компании на листата на спонзори на војната.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести