19.8 C
Skopje
четврток, мај 25, 2023

Столтенберг: Приклучувањето на Украина во НАТО во текот на војна не е на агендата

Зборувајќи на настан во Брисел, тој кажа: „Мислам дека сите го сфатија тоа, да се стане членка среде војна не е на дневниот ред“.

-Прашањето за тоа што ќе се случи ќе се одговари кога војната ќе заврши, рече генералниот секретар на НАТО

Столтенберг во повеќе наврати ветуваше дека Украина ќе се приклучи на НАТО во текот на војната.

Тој во април кажа дека сите сојузници на НАТО се согласиле Украина да стане членка и за време на неговата прва посета на Киев вети континуирана поддршка за земјата.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img