25.8 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024

Буданов: Украина има доволно оружје

Шефот на украинското воено разузнавање Кирил Буданов во интервју за јапонската радиодифузна корпорација изјави дека Украина има доволно оружје.

Тој додаде дека долгоочекуваната контраофанзива ќе започне „наскоро“.

„Многу цивили останаа под руска окупација и не можеме да губиме повеќе време. Веќе имаме основна количина оружје и друга опрема. Можам само да кажам дека контраофанзивата ќе започне наскоро“, рече Буданов.

Буданов додаде дека Украина мора да ги употреби сите сили и средства за да ја истера Русија од нејзината територија и дека ќе биде потребна поголема набавка на оружје и муниција за да се продолжи овој потфат.

Според Буданов, пресретнати се 90 отсто од руските напади врз украинските војници и логистика со цел да се попречат подготовките за контраофанзива.

Украина можеше да ги пресретне тие напади со своите подобрени системи за воздушна одбрана, рече тој.

Руските сили се повеќе се соочуваат со недостаток на морал бидејќи „никој не разбира“ зошто се борат во Украина, додаде Буданов.

Исходот од украинската контраофанзива се очекува да биде критична пресвртница во војната која ќе определи дали Украина ќе поврати голем дел од својата територија или ќе биде под притисок од нејзините сојузници да се сретне со Русија на преговарачка маса.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести