9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Заеднички контроли на полицијата со пазарните инспектори во менувачници на Бит Пазар, во две констатирано незаконско работење

Заеднички контроли на полицијата со пазарните инспектори во менувачници на Бит Пазар, во две констатирано незаконско работење


На 17.05.2023, полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во пет менувачници со Старата скопска чаршија на подрачјето на Бит Пазар.
При контролата било констатирано дека две менувачници не поседуваат никаква документација за регистриран правен субјект, ниту Дозвола за менувачко работење од Народната банка на Република Северна Македонија.
Против сопствениците на двете менувачници, од Државниот пазарен инспекторат ќе биде изготвен соодветен поднесок.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести