28.8 C
Skopje
недела, април 14, 2024

Еве колку пати неделно е нормално да имате с*кс

Се чувствувате лошо затоа што немате здрав сексуален живот? Можете да најдете одговор од авторката за „сексуалните митови“, Рејчел Хилс.

За да ја напише својата книга „Митот за сексот: јазот меѓу фантазијата и реалноста“, на феминистичката блогерка и требаа цели шест години, истражувајќи и интервјуирајќи повеќе од 200 мажи и жени на возраст од 16 до 32 години низ Америка, Канада, Австралија и Велика Британија, за сексуалниот живот што го имале или немале анкетираните парови.

Мит бр. 1: Треба да имате секс најмалку двапати неделно

Хилс вели дека повеќето жени со кои разговарала рекле дека ако се во врска, имаат секс најмалку двапати неделно, но едно истражување во Велика Британија покажа дека реалниот просек е нешто помалку од пет пати месечно. „Постојат и други работи што влијаат на квалитетот на врската – колку уживате во друштво, колку се смеете итн.“, вели таа. „Квалитетот на врската не може да се сумира со тоа колку често една личност пенетрира во друга.

Мит бр. 2: Мажите мислат само на секс цело време

„Мажите не се ненаситни сексуални животни“, вели Хилс. „Како и жените, тие се човечки и тродимензионален комплекс. Една неодамнешна студија покажа дека само 25 проценти од мажите би имале врска повеќе од интимниост, а студија на Универзитетот Принстон покажа дека само една петтина од мажите сметаат дека „жените се клуч за животот.

Така, митовите паѓаат. Мажите не се онакви како што изгледаат, очигледно … Девојки, не ги осудувајте повеќе!

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести