36.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Зеленски потпиша указ за воведување санкции против повеќе од 200 правни лица и 37 физички лица

Претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за воведување санкции против повеќе од 200 правни лица и 37 физички лица, вклучително и авиокомпанијата Волга-Дњепар и нејзиниот шеф Алексеј Исаикин.

Според документот објавен на веб-страницата на Зеленски, меѓу компаниите кои се санкционирани се Багаевски Терминал за вода, Евротек-Универзал, ХМС Група, Хидромашсервис, ХМС Нефтемаш, Сибнефтемаш, Ливенска Фабрика за потопни пумпи, Борбујска фабрика, Димитровградска фабрика за хемиски инженеринг и така натаму.

Меѓу поединците против кои се воведени санкции се Андриј Деркач, кому во јануари му беше одземено украинското државјанство и мандатот на пратеник во Врховната Рада, синот на претседателот на фудбалскиот клуб ЦСКА, Вадим Гинер Евгениј и првиот човек на авиокомпанијата Волга-Дњепар, Алексеј Исаикин.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести