3.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Папата Франциск упати апел до сите земји да управуваат најдобро што можат со мигрантските бранови

Папата Франциск денеска упати апел до сите земји да управуваат најдобро што можат со мигрантските бранови, како и да ги прошират каналите за нивно безбедно и редовно движење.

Тој повика на „заедничка посветеност“ при решавање на проблемите со миграцијата.

Според папата Франциск политичарите во земјите на потекло треба да спроведуваат „транспарентна, чесна и далекувидна политика“, додека богатите земји треба да избегнуваат каква било форма на „економски колонијализам“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img