33.8 C
Skopje
вторник, јуни 18, 2024

ГУЧИ е омилен светски бренд на богатите, но семејството Гучи крие мистериозно убиство и бизарна приказна (фото)

Семејството Гучи, по кое е именувана една од најголемите модни куќи во светот, никогаш не им недостасувале пари, интриги и сплетки, а вистинско чудо е што досега не е снимен ниту еден филм за нив. Тој пропуст ќе биде исправен со екранизација, ако не и најинтересна, тогаш сигурно најбизарна од нивните приказни, за последниот од ова семејство кој беше на чело на брендот Гучи – Маурицио Гучи.

Ридли Скот ќе го режира филмот за еден од најголемите скандали во светот на модата, мистерија што ја интригира цела Италија со години и извади на површина бројни нечистотии од династијата Гучи. Сликата на Лејди Гага и Адам Драјвер во амбиент од крајот на минатиот век го обиколи светот и поттикна интерес за инаку неверојатните настани помеѓу директорот на куќата Гучи и неговата екстравагантна сопруга. „House of Gucci“ ќе ја покаже нивната врска, но еве ја вистинската приказна за тоа што всушност се случило пред 26 години кога беше убиен Маурицио Гучи.

Со цел воопшто да се започне со оваа приказна за криминалистички модалисти, потребно е барем малку да се знае за славното семејство Гучи и како тие ја создадоа својата империја.

Подемот и падот на семејството Гучи
Основач на модната куќа Гучи беше Гучио Гучи. Сè започна кога во 1921 година тој отвори кожен бутик во Фиренца. Тој имал пет деца, како и посвоен син од претходниот брак на неговата сопруга, а најзначајни за оваа приказна се Родолфо, Паоло и Алдо, најстариот син кој исто така имал најголема деловна смисла. Подоцна, неговите синови во текот на 70-тите години на минатиот век. во алкохолизирана состојба од богатството и славата што им ги донесе семејното име, тие решија да ја истуркаат својата полусестра од играта, а тие го пријавија својот татко за затајување данок, па тој заврши во затвор.

Во текот на 1983 година на сцена стапи Маурицио Гучи, за кого парите беа единствениот двигател, па во 1988 година тој продаде половина од своите акции на арапската компанија InvestCorp (меѓу другото, тие ги држат Tiffany & Co.). Парите ги потроши за помалку од три години, а покрај постојаните интриги, кавги и сплетки со другите членови на семејството, тој беше принуден да го продаде остатокот од својот удел во куќата Гучи за околу 170 милиони долари. Тој остана на чело на компанијата сè до неговата смрт на 27 март 1995 година. Тој беше последниот член на семејството Гучи кој ја водеше оваа модна куќа.

Жената опседната со злато
За Маурицио, најважниот настан во неговиот живот бил кога, како 22-годишен студент во Милано, ја запознал својата идна сопруга. Патризија Реџани беше ќерка на келнерка разгалена од нејзиниот очув, секогаш гласна, насмеана, во центарот на вниманието и желна за сè што е екстравагантно. Она што и беше примат во животот можеше само Маурицио да ѝ го даде – пари и слава. Таа брзо го сфати тоа, го освои и се омажи за него и покрај противењето на семејството Гучи. Неговиот татко го избркал од куќата и го дезинхерирал, но Патриција на крајот успеала да ги помири и да го оствари својот сон – да биде богата.

Со Маирицио таа доби сè што сакаше. Тој ѝ го исполни секој каприц. Беше толку опседната со злато што ја викаа Тутанкамон од Рим, шеташе носејќи папагал на рамото, одеше на шопинг со приватен авион. Целиот свет ја памети по познатата реченица: „Повеќе сакам да плачам во Ролс-Ројс отколку да бидам среќна на точак“.
Беше среќна, скоро 12 години, сè додека беше во брак со наследникот на куќата Гучи, сè додека нејзиниот сопруг не одлучи некој друг да влезе во нивниот брак.

Кој го уби Маурицио Гучи
Тие се разведоа во 1985 година кога Маурицио ја напушти Патризија за 10 години помлада дизајнерка на ентериер Паола Франки. Патризија излезе од бракот со станови во Милано и Њујорк и алиментација од половина милион долари годишно, што беше навреда за неа. Таа потрошила толку многу за една недела и се карале постојано во следните 10 години затоа што постојано барала зголемување на износот за издржување на нивните две заеднички ќерки. Сето тоа го достигна врвот кога Маурицио откри дека има намера да се ожени повторно.

За неа, тоа беше крајниот удар и таа не сакаше да дозволи некој друг да заврши со парите за кои мислеше дека и припаѓаат само на неа, и така беше создаден план што резултираше со убиство. На полицијата и требаа две години да докаже дека наредила да се изврши погубување на нејзиниот поранешен сопруг кој беше убиен на влезот во седиштето на модната куќа Гучи во Милано на 27 март 1995 година.

Очигледно, таа немаше ништо со тоа, но сето тоа беше маслото на нејзината пријателка и јасновидка која, како што тврди Патризија, „прочита“ колку е несреќна и реши да и помогне и да ангажира тројца мажи за да го убијат Маурицио. Сепак, сведочењата на сите инволвирани, како и нејзиното арогантно однесување, доведоа до тоа да биде првоосомничен и покрај тоа што списокот на луѓе кои ја сакаа смртта на првиот човек на семејството Гучи беше долг, од сицилијанската мафија до незадоволни деловни партнери.

Додека клопчето полека се одмотуваше, сè започна да изгледа како црна комедија. Патризија и нејзината пријателка ангажирале тројца мажи за убиството – портир во хотел, невработен Сицилијанец и возач кој имал проблеми со коцкање. Што можеше да тргне наопаку.

Патризија платила 400.000 УСД за убиството, но нејзините соучесници се предомислиле и започнале да бараат дополнителни пари. Многу бргу откако Маурицио беше убиен, Патризија упадна во неговиот стан, ја избрка Пала кој требаше да се омажи за него, но потоа започнаа проблеми за неа бидејќи полицијата откри сè. Иако нема официјална верзија, постојат две верзии на приказната како е фатена. Според едниот, полицијата го прислушкувала телефонот во станот и дознала сè за нејзините заговори, а според другиот, ги предал вратарот кој побарал бонус за убиството, а кога Патризија одбила, ги пријавил сите.

За поранешната сопруга на сопственикот на куќата Гучи, ова беше само уште една одлична можност за публицитет и таа наводно уживала да се појавува пред судија. Таа одби да носи нешто што го има потписот на Гучи, печатот ја нарече црна вдовица и јавноста беше убедена дека е виновна. Во меѓувреме, се дозна дека таа од банкарска сметка во Монако подигнала 400.000 УСД, колку што беше платено за атентатот и на крајот беше осудена. Обвинителот побара смртна казна, но беше осуден на 26 години затвор. Нејзината соучесничка доби 25 години, а Сицилијанецот кој всушност го уби Маурисио Гучи беше осуден на смрт.

Очајна поради пресудата, таа се обиде да се самоубие. Адвокатите поднесоа жалби и побараа условно ослободување и дури по 10 години успеаја да и понудат спогодба според која може да го напушти затворот доколку најде работа. Таа одговори само како што следува:

„Никогаш во животот не сум работел и не гледам ниту една причина да започнам со работа сега.

Шест години подоцна, таа се предомисли и побара да и најдат позиција во Гучи, за што Франсоа-Анри Пино, кој во тоа време веќе беше сопственик на брендот, не се согласи. Упорна, Патриција постојано разговараше со новинарите, даваше интервјуа, зборуваше за модата и конечно се вработи за брендот Бозарт за кој дизајнираше колекција чанти.

Таа беше ослободена за добро однесување во 2016 година, точно 18 години откако беше затворена. До денес, таа тврди дека немала никаква врска со убиството.

Филмска приказна
Оваа неверојатна приказна полна со интриги конечно ја добива својата филмска верзија. Долго чекаше некој да ја прифати таа работа, но беше изненадување што ќе го режира Ридли Скот, како и дека снимањето трае долго. Премиерот се очекува да биде во ноември годинава. Лејди Гага како Патризија Реџани и Адам Драјвер како Маурицио Гучи играат во продукцијата наречена „House of Gucci. Меѓу другите, во филмот се појавуваат и Ал Пачино, Џеред Лето и Џереми Ајронс.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести