22.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Зеленски: За да се победи Русија, војната мора да се подели на парчиња

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го спореди конфликтот со Русија со колач што треба да се „подели“ на парчиња.

„Конфликтот со Руската Федерација е како колач: не можеме да го јадеме – ќе се удавиме. Тоа е голема земја, голема територија“, рече тој во интервју за украинските медиуми.

„За да се победи Русија, војната мора да се „подели на парчиња. Потоа ќе започнат победите, една по друга“.

Западните политичари постојано зборуваат за тоа како Украина мора да ја порази Русија на бојното поле и сè повеќе му пумпа оружје на Киев. Кремљ одговара дека воената помош нема суштински да реши ништо, туку само ќе го продолжи страдањето на украинскиот народ.

Како што јави Си-Ен-Ен, одбранбениот систем изграден од руската армија на линијата за одвојување за 6 месеци е добро опремен и миниран.

„Ќе биде голем предизвик да се пробие. Линии од противтенковски ровови, огради и мински полиња се подигнати на стотици милји долж кривулестиот јужен фронт“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img