3.8 C
Skopje
вторник, декември 5, 2023

Финска денес ќе се приклучи на пактот за НАТО

Финска денес ќе се приклучи на пактот за НАТО, што ќе ја направи побезбедна, а алијансата посилна, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, а Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата.

„За прв пат ќе го подигнеме финското знаме овде, во седиштето на НАТО. Тоа ќе биде добар ден за финската безбедност, за нордиската безбедност и за НАТО во целина“, изјави Столтенберг за новинарите во Брисел, додавајќи дека како резултат , „Шведска ќе биде побезбедна“.

Веста дека Финска и официјално ќе стане членка на НАТО денеска ја потврдија од кабинетот на претседателот на државата. Финска станува полноправна членка откако турскиот парламент во четвртокот ја ратификуваше точката со која и се дозволува на Финска да се приклучи на НАТО, отворајќи го патот на Хелсинки да се приклучи на западната воена алијанса.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img