30.8 C
Skopje
недела, септември 3, 2023

Столтенберг: Финска сега е само неколку формалности од тоа да стане 31-ва членка на НАТО

Со тоа, таа стана последната од 30-те земји-членки на НАТО кои го поддржаа пристапувањето на Финска, отстранувајќи ја последната голема пречка за земјата да се приклучи на воената алијанса.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган ја благослови кандидатурата на Финска претходно овој месец по повеќемесечни преговори.

„Оваа вечер ги одржуваме ветувањата што и ги дадовме на Финска“, рече пратеникот на владејачката партија Акиф Чагатај Килич неколку моменти пред гласањето. Пратениците едногласно гласаа за пристапување на нордиската земја.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја поздрави ратификацијата на Турција, велејќи дека тоа ќе ја направи воената алијанса „посилна и побезбедна“.

„Го поздравувам гласањето на Големото национално собрание на Турција за завршување на ратификацијата на пристапувањето на Финска. Ова ќе го направи целото НАТО семејство посилно и побезбедно.“, напиша Столтенберг на твитер.

Финска, која дели 1.300 километри  граница со Русија, сега е само неколку формалности од тоа да стане 31-ва членка на НАТО. Надлежните очекуваат процесот да биде финализиран најрано следната недела.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img