25.8 C
Skopje
четврток, јуни 27, 2024

Рубини: Мора да останете надвор од крипто-светот

Нуриел Рубини повторно ги таргетира криптовалутите оваа недела. Во твитот во вторникот, славниот економист рече дека индустријата вредна трилиони долари е преполна со „постојана манипулација на пазарот“ и „целосно криминален потфат“.

Неговите забелешки ги повторија тврдењата на познатиот псевдонимен крипто-блогер Bitfinex’ed дека цените на криптовалутите се зголемија пред мерките за спроведување на финансиските регулатори, обвинувајќи ги берзите за надувување на цените преку координација со нивните „лажни пријатели на пазарот“.

„Мора да останете надвор од крипто-светот“

Ова не е прв пат економистот познат како Доктор Пропаст („Dr. Doom“) да ги нападне дигиталните средства.

На почетокот на овој месец, тој практично го прослави падот на банките кои ја погодија крипто-индустријата. Откако пропаднаа SVB, Signature Bank и Silvergate, Рубини даде жесток коментар со едноставна порака: „Добро ослободување“.

Одлуката на американската влада да спречи губење на клиенти за Signature и SVB беше „болна“, напиша тој.

„Која е логиката зад заштитата на штедачите на Signature Bank, банка која невнимателно реши да скокне во устината крипто-спој и да се обложи на бизнисот со с*ања?

Во коментарите претходно оваа година, Рубини рече дека „буквално 99% од криптовалутите се измами“.

„Морате да останете надвор од светот на крипто, апсолутно мора да се држите настрана“, рече Рубини.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести