3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Ферари мета на хакерски напади

Ферари „неодамна доби барање за откуп во врска со одредени податоци на своите клиенти“, се вели во соопштението на производителот.

Хакерите „имаа пристап до одредени податоци поврзани со нашите клиенти, како што се имиња, адреси, адреси на е-пошта и телефонски броеви, но не и банкарски детали“, изјави портпаролот на Ферари за AFP.

„Според нашите сознанија, досега ништо не е објавено на Интернет. Внимателно ја следиме ситуацијата“, додаде тој.

Ферари нема да се согласи да го плати откупот, „бидејќи плаќањето на таквите барања ќе ги финансира криминалните активности и ќе им овозможи на актерите со закана да ги продолжат своите напади“, истакнува производителот. Овој сајбер напад „немаше влијание врз работењето на компанијата“, уверуваат од Ферари.

По добивањето на барањето за откуп, „веднаш започнавме истрага во соработка со водечка меѓународна компанија за сајбер безбедност“ и ги „известивме надлежните органи“, додава производителот. Извршниот директор Бенедето Виња испрати писмо до клиентите на престижниот бренд во кое ги информира за инцидентот.

Производителот минатата година испорача вкупно 13.221 автомобил ширум светот, што е зголемување од 18,5%.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести