3.8 C
Skopje
петок, декември 8, 2023

Столтенберг: Финска и Шведска ќе станат членки на НАТО што е можно поскоро

Добредојдовте назад во седиштето на НАТО. Секогаш е големо задоволство да ве видам овде.

Морам да признаам дека ќе ми биде уште поголемо задоволство да ве пречекам наскоро како полноправни членки, полноправни членки на НАТО Алијансата.

Затоа, ја поздравувам најавата на Турција дека тие сега ќе продолжат со ратификацијата на финското членство.

И се надевам дека Големото национално собрание во Анкара може брзо да донесе одлука за ратификацијата.

Ја поздравувам и унгарската најава дека следната недела ќе гласаат за финска ратификација.

Финска и Шведска заедно аплицираа за членство во НАТО.И сите сојузници на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на нашата Алијанса на нашиот самит минатата година.

Но, секако, најважно е Финска и Шведска да станат членки што е можно поскоро.

Не дека се приклучуваат точно во исто време.Го поздравуваме напредокот што сега е постигнат за финализирање на ратификацијата на Финска.

И ќе продолжиме да работиме напорно. Ќе биде главен приоритет да се осигура дека и Шведска ќе стане полноправна членка во блиска иднина.

Претседателот Путин ја нападна Украина со декларирана цел да има помалку НАТО присуство во Европа.

Тој го добива токму спротивното. Ќе има повеќе присуство на НАТО во Европа, што се покажува со фактот дека и Финска и Шведска се пријавија и се поканети да станат полноправни членки.

И кога ќе се приклучи Финска, границата на НАТО со Русија ќе се удвои со 1300 километри повеќе граница меѓу НАТО и Русија.

Финска и Шведска се веќе во многу подобра позиција сега, отколку пред да аплицирате бидејќи кога бевте поканети, добивте нов статус во односот со НАТО.

Финска и Шведска учествуваат на состаноците на НАТО, седат на масата на НАТО, се интегрираат во цивилните и воените структури на НАТО.

Многу сојузници дадоа безбедносни гаранции и на Финска и на Шведска.Значи, апсолутно е незамисливо дека ќе има каква било закана против Финска или Шведска без НАТО да реагира.

Со нетрпение очекувам да ве имам како полноправни членови.

Се надевам дека тоа може да се случи многу, многу наскоро. Потоа ќе продолжиме да работиме напорно за да ја добиеме и Шведска што е можно поскоро.

Па добредојде и на двајцата. Добро е што ве имам овде, рече Столтенберг, се наведува во соопштението од НАТО. .

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img