16.8 C
Skopje
вторник, септември 5, 2023

Трамп треба да биде уапсен во вторник ?!

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп изјави дека очекува да биде уапсен во вторник во случајот покренат од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен.

Ројтерс ја објави оваа вест, но не доби одговор на барањето за коментар на изјавата на Трамп од портпаролот на канцеларијата на окружниот обвинител.

Агенцијата Франс прес објави дека Трамп ги повикал своите поддржувачи на протести.

Доналд Трамп рече дека „незаконските протекувања“ од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен укажуваат дека тој ќе биде уапсен, според Ројтерс.

Поранешниот американски претседател не прецизираше какви ќе бидат обвиненијата.

„Незаконските протекувања од корумпираната и високополитичка канцеларија на окружниот обвинител на Менхетен… укажуваат на тоа дека, без да може да се докаже никакво кривично дело… далеку водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите Американски Држави, ќе биде уапсен во вторник следната недела“, напиша Трамп.

„Протест, вратете ја нашата нација назад“ рече Трамп.

Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, на почетокот на оваа година почна да презентира докази пред големата порота која истражуваше исплата од 130.000 долари што Мајкл Коен, поранешен личен адвокат и фиксатор на Трамп, и ја направи на порно ѕвездата Сторми Даниелс во деновите на кампањата на Трамп во 2016 година.

Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, вели дека имала афера со Трамп една деценија порано. Трамп негираше дека аферата се случила.

Трамп беше републикански претседател од 2017 до 2021 година и рече дека ќе се обиде да се врати во Белата куќа на претседателските избори во САД во 2024 година.

Канцеларијата на Брег претходно овој месец го покани Трамп да сведочи пред големата порота која ги испитуваше плаќањата на парите, според адвокатката на Трамп, Сузан Нечелес. Правните експерти рекоа дека тоа е знак дека обвинението е блиску.

Коен се изјасни за виновен во 2018 година за прекршување на финансирањето на федералните кампањи поврзани со неговото договарање исплати на Даниелс и на друга жена, меѓу другите злосторства. Тој рече дека Трамп му наредил да ги изврши плаќањата. Канцеларијата на американското обвинителство во Менхетен не го обвини Трамп за кривично дело.

Коен сведочеше пред големата порота во понеделникот и повторно во средата, според неговиот адвокат Лани Дејвис. Постапките на големата порота не се јавни.

Адвокатот на Даниелс рече дека таа разговарала со обвинителите минатата недела.

Истрагата е една од неколкуте правни проблеми со кои се соочува Трамп додека ја бара републиканската номинација за претседателската функција.

Трамп, исто така, се соочува со кривична истрага на државно ниво во Грузија поради напорите да се поништат резултатите од 2020 година во таа држава.

Специјалниот советник именуван од американскиот државен обвинител Мерик Гарланд во моментов го истражува ракувањето на Трамп со доверливите владини документи по заминувањето од функцијата, како и неговите напори да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година, кои ги загуби од претседателот Џо Бајден.

Канцеларијата на Брег минатата година ја доби пресудата на Организацијата Трамп за обвиненија за даночна измама. Но, Брег одби да го обвини самиот Трамп за финансиски криминал поврзани со неговите деловни практики, што ги натера двајца обвинители кои работеа на истрагата да поднесат оставка.

Трамп ги води своите први ривали за номинацијата на неговата партија, имајќи ја поддршката од 43 отсто од републиканците во анкетата на Ројтерс/Ипсос во февруари, во споредба со 31 отсто за неговиот најблизок ривал, гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, кој сè уште не ја објавил својата кандидатура.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img