9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Вучиќ: Верувам дека приштинската страна веднаш ќе го исполни формирањето на ЗСО

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по завршување на средбата со Борел и Курти рече дека постигнале договор и тој е задоволен од тоа, а овие неколку точки што ги договориле ќе станат дел од преговарачката рамка.

Една од клучните точки е долгот и колку ќе трае, ЕУ ќе процени колку од кого е направено.

Во планот за имплементација за нас е од големо значење што формирањето на ЗСО е приоритетна обврска и од тоа сум навистина задоволен, се уште се зборува за исчезнати лица и за донаторска конференција, рече тој.

Додаде дека ништо не е потпишано.

Знам дека ништо не потпишав, двајцата ставивме кои беа нивните црвени линии. Мислам дека договоривме нешто на што ќе продолжиме да работиме.

– Утре ќе ја изнесам секоја точка, од понеделник ќе бидам подготвен да примам претставници на парламентот на консултации во месеците што претстојат, тоа не е лесна работа. Верувам дека приштинската страна веднаш ќе го исполни формирањето на ЗСО, ако сакаме да истраеме на патот кон ЕУ, нашиот напредок ќе се цени и со тоа колку сме подготвени да го спроведеме договорот – рече Вучиќ

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести