0.8 C
Skopje
недела, март 19, 2023

Бајден: Јасно е дека Путин извршил воени злосторства

„Јасно е дека Путин извршил воени злосторства“, рече Бајден, одговарајќи на новинарски прашања во Белата куќа.

Иако САД, како и Русија, не го признаваат тој суд, Бајден оцени дека, без разлика на тоа, одлуката на хашкиот суд „праќа многу силен сигнал“ и укажува на постапките на рускиот лидер при издавањето на наредбата за инвазија на Украина.

Меѓународниот кривичен суд со седиште во Хаг вчера издаде налог за апсење на Владимир Путин поради сомнение за нелегална депортација на деца и илегално префрлање на луѓе од територијата на Украина во Русија. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img