8.8 C
Skopje
сабота, март 18, 2023

Популарни лекови за настинка и грип се забранети во Велика Британија поради стравувањата дека можат да предизвикаат фатални алергиски реакции

Популарни лекови за настинка и грип се забранети во Велика Британија поради стравувањата дека можат да предизвикаат фатални алергиски реакции.

Дваесет производи итно се повлекуваат од полиците, а лекарите ги советуваат пациентите да се свртат кон алтернативни решенија без фолкодин, за кој Британската регулаторна агенција за лекови тврди дека го зголемува ризикот од анафилакса, пишува Дејли мејл.

„Топол лимон и мед, инхалации со пареа, пастили без фолкодин и сируп се одлични замени кои не содржат разредени опиоиди“, изјави доктор за „Добро утро Британија“.

Консумирањето лимон и мед во топол пијалок може да го намали воспалението и да промовира хидратација. Цитрусовите овошја содржат витамин Ц, кој помага во разградувањето на слузта, додека медот има антибактериски својства. Вдишување пареа или свиткување над сад со топла вода и покривање на главата со крпа, помага при симптомите на настинка и грип бидејќи топлиот, влажен воздух ги смирува и отвора воспалените назални пасуси и ја олабавува слузта во грлото и белите дробови.

Пастилите за грло, од друга страна, го ублажуваат воспалението со тоа што го одржуваат грлото подмачкано, а исто така се полни со состојки како лимон, мед, антисептици и лекови против болки кои можат да помогнат во борбата против болеста. Сирупот за кашлица, кој може да го користат возрасни и деца, содржи лимонска киселина која помага да се намали воспалението.

Британската Регулаторна агенција за лекови и здравствени производи (MHRA) вчера потврди дека како мерка на претпазливост ги повлекува сите лекови што содржат фолкодин, опиоид кој делува така што го потиснува рефлексот на кашлицата со намалување на нервните сигнали испратени од мозокот до мускулите вклучени во кашлањето.

Комитетот за хумани лекови (CHM), кој го советува MHRA за безбедноста на лековите, ја истакна загриженоста на пациентите кои го земаат лекот пред да бидат ставени под општа анестезија со невромускулни блокирачки агенси (NMBA). Тие се користат во половина од општите анестетици што се користат во ОК за релаксација на мускулите пред операцијата.

Оние кои земале фолкодин 12 месеци пред да се подложат на општа анестезија, биле изложени на зголемен ризик од анафилакса – опасна алергиска реакција која предизвикува пад на крвниот притисок и стеснување на дишните патишта, блокирајќи го дишењето. Се смета дека ризикот е една од 10.000 процедури, а многу лекари никогаш не доживеале реакција во својата кариера.

“Фолкодинот постои веќе 70 години, е многу честа состојка и ризикот од анафилактична реакција е многу мал. Безбедноста е најважна и затоа MHRA одлучи да ги повлече овие предмети од полиците”, рече д-р Хилари Џонс.

Таа додаде дека повлекувањето на лекот нема да спречи никого да оди на операција и дека таква реакција не видел во 45 години медицинска пракса. Европската агенција за лекови препорача производите со фолкодин да се повлечат од пазарот поради слични грижи. Пред две недели, Австралија објави национално повлекување на 55 лекови кои содржат фолкодин, откако откри 50 случаи на анафилактичен шок поврзани со него, вклучително и една смрт.

На Британците кои земаат таблети или сирупи против кашлица им било кажано да го проверат пакувањето, етикетата или упатствата за да видат дали фолкодинот е наведена состојка. Ако е така, можам да разговарам со фармацевт кој може да предложи друг лек. Исто така, им било советувано да му кажат на анестезиологот пред операцијата дали земале лек кој содржи фолкодин во претходните 12 месеци.

И покрај предупредувањето на MHRA дека потенцијалните ризици ги надминуваат придобивките од лековите што содржат фолкодин, пациентите не се согласуваат. Бен Џефкот, од Шрусбери, рече дека одлуката да се забрани фолкодинот, за кој вели дека навистина делува, е смешна и над врвот. Друг корисник на Твитер, Сенди Каренсо, тврди дека фолкодинот е апсолутно најдобриот лек за кашлица. Таа ги повика здравствените институции да ги остават пациентите на мира и да им дозволат сами да одлучуваат.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img