4.8 C
Skopje
сабота, март 18, 2023

НАУЧНИЦИТЕ НИ ОТКРИВААТ КАКО ДО ДОБАР С*КС: Еве што ни е потребно за повеќе да уживаме

Сексот е темата која што ги интересира сите, вклучувајќи ги и научниците. Во новото истражување кое што опфатило 400 луѓе, се утврдило дека во текот на сексуалниот однос важно е да комуницирате со вашите партнери.

Доколку сте срамежливи и едноставно не сакате да зборувате во текот на сексот, може да ви помогне и невербалната комуникација.

Доволно е раката на партнерот да ја ставите таму каде што сакате да биде, да одмавнете со главата кога нешто не ви се допаѓа или пак да му дадете до знаење на вашиот партнер дека нешто не ви се допаѓа.

„Нашето откритие покажува дека употребата на вербалната комуникација, како и невербалната комуникација се многу важни за сексуалното задоволство“, велат експертите.

„Со други зборови, важно е паровите да имааат добра комуникација во врската воопшто, а не само да се фокусираат на некои други работи“, наведуваат експертите.

Што се однесува до комуникацијата во текот на сексот, претходни истражувања покажале дека луѓето воглавно се плашат да комуницираат во текот на „акцијата“ затоа што стравуваат дека со тоа ќе го повредат својот партнер или пак ќе го намалат расположението.

Меѓутоа, треба да знаете дека партнерот не може да знае што ви годи, а што не, а за тоа треба вие да му кажете затоа што тоа директно влијае на сексуалниот живот.

Затоа потрудете се да го надминете стравот затоа што истражувањето покажа колку комуникацијата е подобра толку партнерите ќе бидат позадоволни.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img