4.8 C
Skopje
петок, март 17, 2023

Вучиќ: Нема признавање на Косово ниту де факто, ниту де јуре

Неговиот фокус беше дневно-политичката состојба и актуелната криза на банкарскиот пазар во светот и во Европа, и нејзиното можно влијание врз Србија.

Претседателот Вучиќ започна со потсетување дека утре се одбележуваат 19 години од погромот на српското население на Косово и Метохија.

„Албанците го искористија страдањето на момчето за да ги обвинат Србите. Во екот на организирањето на митингот на ОВК и молкот на нашите службеници, тие уништија 35 верски објекти, над 40.000 предмети, икони, верски предмети беа засекогаш изгубени и исчезнаа. Цели места , како што е Бело Поље кај Пеќ, целосно е исчистено од српско население. За 19 години колку и да реагиравме – вината ја префрлаа на некој меѓу Србите, некои молчеа, но никогаш не бевме доволно фер да кажеме дека тоа е последица на албанското раководство“, рече Вучиќ.

„Долго молчев, сакајќи да ги собереме сите за да ги донесеме најдобрите можни одлуки во тешки услови. Разговаравме за тоа што е неопходно за да се постигне нормализација на односите со Приштина – а тоа не е признавање на Косово ниту де факто, ниту де јуре, туку обид да се живее заедно со меѓусебна почит, како некој што може да работи заедно, да гледаме заедно во иднината.Немам потреба никому да се правдам, толку многу глупости се објавуваат во медиумите, исто како денес – некој таен голем план, списокот со желби објавен од Албанците. Престанете да измислувате, никогаш не сум криел планови, ниту еден збор. Се уште не сме добиле нацрт за тоа што сака ЕУ. Го доставивме нашиот предлог, Албанците го доставија своето, ништо не добивме од Брисел, таа хартија не постои, така што нема потреба да се алармира јавноста, штом постои, ќе ја покажам“, рече претседателот.

Тој посочи дека Охрид не е кобен ден.

„Сите се надеваат дека ќе потпишам, освен делот од обичните луѓе. Затоа што никој не се грижи за Косово и Метохија. Ним им е грижа само што имаат можност јавно да пукаат во претседателот на Србија. Всушност, сите се надеваат дека ќе потпише за да може да ми ја побараат главата на чинија како да правам план. А не затоа што би биле несреќни доколку тој план се прифати“.

„Кога претставниците на опозицијата прашаа дали сум рекол пред Макрон дека имаме црвени линии, Лајчак им рече дека сум го кажал тоа. На сите им беше кажано, а никој од нив не можеше да каже дека не слушнал. Ја разбираме ситуацијата , разбираме колку е комплицирано и ги повикувам граѓаните на Србија да му веруваат на раководството.Верувајте во патриотизам и сила.Знам што правам – рече Вучиќ и уште еднаш истакна дека сите договори се достапни за јавноста и дека нема намера ништо да крие“.

Тактички секогаш бевме супериорни, но стратешки губевме, изјави Вучиќ.

„Знам што треба да зачуваме, што треба да биде резултатот. Мирот не е сè, но без мир немате ништо. Кинескиот претседател Си рече дека не треба да ги гледаме воздухот и Сонцето, но не можеме без нив. Ќе се потрудиме да ви дадеме, да го зачуваме мирот, да одиме на подобро разбирање со Албанците, заштитувајќи ги виталните, државните и националните интереси“.

Вучиќ вели дека денес на Србија отпаѓа повеќе од 50 отсто од економијата на Западен Балкан, што е големо подобрување во споредба со пред неколку години.

„Имаме 50 отсто повеќе странски инвестиции од Хрватска, 60 отсто повеќе од Босна… Последните информации се дека во првата деценија од март имаме најголем скок на директни јавни инвестиции.

„Мораме да го донесеме нашиот брод наречен Србија во мирно пристаниште и да го спасиме екипажот“.

Како што истакна, се сомнева дека Албанците ќе се согласат на формирање на ЗСО, а ако прифатат, повторно ќе излезат работи кои не се едноставни, а тоа нема да го крие ниту од граѓаните.

„Најважно е резултатот да биде добар за нас на крајот, а не како некој ќе се чувствува за мене“.

„Секој ден зборуваат глупости: Ќе потпишат капитулација. Срам да ви е“.

„Ги повикувам граѓаните на Србија да бидат мудри, паметни, да веруваат во знаењето, да работат и да гледаат кон иднината. Мислам дека ќе дојде до процес, во кој ние и Албанците ќе бидеме свесни за тоа што се очекува, каква преговарачка рамка на патот кон ЕУ.Не смееме и не треба да кажеме дека нема да направиме ништо, бидејќи тоа би било погубно за нас.За нас останувањето на европскиот пат е од значаен национален интерес. “, рече Вучиќ, пренесе српски Курир.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img