5.8 C
Skopje
четврток, март 16, 2023

Штајнмаер: НАТО е подготвен да го брани секој квадратен сантиметар од територијата на Алијансата

„НАТО е подготвен да го брани секој квадратен сантиметар од територијата на Алијансата“, рече Штајнмаер.

„Ние сме на страната на балтичките земји и ја гарантираме нашата заштита. Во овој поглед може да се потпреме на Германија“, додаде тој. Заедно со Соединетите Држави и Велика Британија, Германија сега обезбедува најмногу сили на источното крило на воената алијанса на НАТО“, рече тој.

Штајнмаер го посети Амари, 40 километри од главниот град Талин, за да се информира за заедничката мисија на неговата земја со Велика Британија за заштита на воздушниот простор на трите балтички републики. „Тука сум и да им се заблагодарам на војниците од се срце за мисијата што ја извршуваат“, рече германскиот претседател.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img