13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

САД сериозно ја предупреди Кина доколку испорача оружје за руската инвазија на Украина

САД сериозно ја предупреди Кина доколку испорача оружје за руската инвазија на Украина.

Вашингтон и сојузниците во НАТО се обидуваат да ја одвратат Кина од воена помош за Москва, бидејќи се сомневаат дека Пекинг размислува да обезбеди оружје, вклучително и беспилотни летала.

„Пекинг ќе мора да донесе одлуки за тоа како да продолжи, дали ќе обезбеди воена помош, но ако оди по тој пат, ќе ја плати цената“, изјави за Си-Ен-Ен советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

Тој додал дека Кина не ја тргнала “од маса“ опцијата за испраќање оружје. Приказните за наводната вмешаност на Кина доаѓаат по првата годишнина од војната во Украина и пред подготовките на Киев за контраофанзива со ново западно оружје што се очекува да пристигне, пишува Гласот на Америка.

Пекинг одбива да го осуди нападот на Москва врз Украина, а последен пат тоа го стори на состанокот на Г-20 во Индија во саботата.

Кина го објави својот предлог за крај во петокот, на првата годишнина од војната во Украина, но понудата не беше поддржана од сојузниците на Киев.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img